Dobişko
hadi gidin artık karpuzdakestikişte*
Ana Sayfa Mekanlar Dobişkocular Dobişkom
Cep Telefonu Kılıf ve Aksesuarları

Tarihi Karaköy Balıkçısı 1923

Favorilerine ekle Favorilerine ekle (4 kişi)
Deneyeceklerime ekle Deneyeceklerime ekle (9 kişi)
3 oy | oy ver
Oylamalar
Mekanın Oy Ortalamaları
Lezzet
(Yemeklerin, salataların vb. lezzeti)
Servis ve Mekan kalitesi
(Sunulan hizmetin kalitesi, mekanın temizliği, dekoru ve manzarası)
Fiyat / Memnuniyet
(Ödediğiniz fiyat aldığınız keyfe değiyor mu?)
Oylamalar
Mekan Oylama
Lezzet
(Yemeklerin, salataların vb. lezzeti)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 (Seçiniz)
Servis ve Mekan kalitesi
(Sunulan hizmetin kalitesi, mekanın temizliği, dekoru ve manzarası)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 (Seçiniz)
Fiyat / Memnuniyet
(Ödediğiniz fiyat aldığınız keyfe değiyor mu?)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 (Seçiniz)
Tarihi Karaköy Balıkçısı 1923 isimli mekanın adres bilgilerini ve yorumlarını bu sayfada bulabilir, siz de katılımınızla sayfanın gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
İl: İstanbul / Karaköy
Tarihi Karaköy Balıkçısı 1923
Ekleyen:
burakdaylan burakdaylan
23.10.2008 13:10:00
Ben bu mekanda yetkiliyim Ben bu mekanda yetkiliyim
Harita
Harita
Göster / Gizle
Ekleyen:
burakdaylan burakdaylan
[?]
Etiketler
Etiketler
Ürün etiketleri: balık, kağıtta levrek, balık çorbası Etiket ekle
Kategori etiketleri: balıkçılar, balık restoranları Etiket ekle
Diğer etiketler: istiridye balıkçısı Etiket ekle
Marka etiketleri: Etiket ekle
Alışveriş Merkezleri: Etiket ekle
Resimler
Resimler
Resim Ekle Resim Ekle
Yorumlar
Yorumlar
burakdaylan
burakdaylan diyor ki:
Karaköy Esnaf Balık Lokantası olarak bilinir. Klasik balık lokantası dekoruna sahip, diğer mekanlara göre daha sempatik ve şirin bir yer, iki katlı bir alan, giriş katı aynı zamanda açık mutfak. Birlikte gittiğim arkadaşlar, her seferinde balık çorbasını içmeden yemeğe devam etmediler. Özellikle karides ızgarası benim bile iştahımı açacak görünümdeydi, kağıtta levrek (veya mevsimine göre diğer balıklar) ve tabi salata, koshelvası ile müthiş bir lezzet tecrübesi edinmek için mutlaka gidilmeli. Hafta için bile yoğun olan mekana çok fazla yabancı turistte uğruyor,sıra beklememek için masayı başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Öğlen 2-3 gibi kapanıyor, yani akşam saatlerinde açık değil, erken giden daha çok çeşit içinden seçim yapabiliyor, ilerleyen saatlerde seçenekler azalıyor. Izgaralara ve salatalara kullandıkları zeytinyağı lezzet ve koku olarak büyük fark yaratıyor.
23.10.2008 13:10:00
guru
guru diyor ki:
Tünel'den Karaköy'e indiğinizde sağa sapıp yüz adım kadar yürüyorsunuz, karşıya geçiyorsunuz, hemen önünüze Kardeşim Sokak çıkıyor. Sokağın girişinde sağda Kurşunlu Han'a dönen köşenin karşında Tarihi Karaköy Balıkçısı yer alıyor.

İstanbul gizli hazinelerle dolu bir şehir. Tarihi Karaköy Balıkçısı’da bu gizli hazinelerden, Babıali yokuşunun başındaki Filibe Köftecisi, Süleymaniye’deki kurufasülyeci veya Üsküdar’ın Kanaat’ı gibi meraklıları için bulunmaz bir mekan.

Balıklar her sabah seçilerek alınıyor. Sadece kömür ateşi kullanılıyor. En ufak bir sos kullanılmıyor. Zeytinyağı eski usul keçeden süzülme. Rezervasyon yok. Giriş katında iki masa, yukarı katta yedi masa var. Lokantanın girişindeki kara tahtada o gün hangi balık olduğu yazıyor, üstelik balıklar Boğaz’ın yarı fiyatına.

Tarihi Karaköy Balıkçısı’nın iki önemli özelliği sadece saat 12.00 ile 15. 00 arasında açık olması ve içki servisinin olmaması. Mevsim balıklarına bağlı olarak günlük hazırlanan menüde dört çeşit yiyecek yer alıyor; Balık çorbası, taze balık, salata ve helva. En iyi bilinen ve sevilen yemeği kağıtta levrek (mutlaka denemenizi tavsiye ederiz).

Lokantanın bulunduğu bina 1910 yılında iş hanı yeri olarak yapılmış; bir ara Karaköy Maliyesi'nin bir bölümü olarak çalışmış.

Mekanın müdavimleri arasında özellikle İstanbul’da yaşayan yabancılar, konsolosluk mensupları ve Karaköy’de “yazıhane” sahibi yahudiler bulunuyor. Gelen kim olursa olsun rezervasyon yok. Herkes masa boşalana kadar ayakta bekliyor. Bütün müşterilere eşit davranıyorlar.

Mekanın belki de tek sorunu Karaköy gibi insanların sel olduğu bir semtte olması ve otoparkının bulunmaması. Müdavimlerinin önceden planlama yapıp gelmesi veya şoförlerini olması gerekiyor.

Tarihi Karaköy Balıkçısı İstanbul’un İstanbul, Karaköy’ün de Karaköy olduğu dönemlerden bir hatıra bize. Etrafındaki bütün yozlaşmaya rağmen seksen yıldır aynı titizlikle hizmet vermeye devam ediyor.

3.11.2008 20:34:00
mertoztezcan
mertoztezcan diyor ki:
Eski biraz da bakımsız bir lokanta görüntüsü ile karşılaştım içeri girince.1923 ten beri aynı yerde hizmet verdiğini düşününce bu konuyu pek sorun etmeyeceğim.
Balık çorbası bir hayli lezzetli.Denenebilir.Lakin biraz pahalı olduğunu düşünüyorum.( 6ytl)
sonrasında aldığım levrek şiş yine lezzetli bir yemek sayılır.Ama porsiyonu az.( balık yemeklerinin porsiyonu 18-25 ytl arası )
bir sonraki sefere bir misafirim olursa giderim herhalde.
Öğrendiğime göre akşamları en üst katta içki servisi de oluyor muş

11.03.2009 13:26:00
Yorum Ekle
Dobişko'da mekanlara siz de yorum yapmak ve mekanları paylaşmak için tıklayınız
Yakın Mekanlar
Yakın Mekanlar
Mutfak Dili
Kızılırmak Pide Salonu
Harita
Positano
Harita
Sebo Börek
Harita
Tekno Sinema
Dobişko bir Tabi Media markasıdır.
Hakkında | Kendi Mekanınızı Ekleyin | Reklam | İletişim | Kullanım Şartları
Copyright © 2006-2020 Dobişko, All rights reserved.
Dobişko